کوری | ژوزه ساراماگو

نام_رمان#کوری

نویسنده:#ژوزه_ساراماگو

ژانر:#اجتماعی #تلخ

خلاصه رمان کوری :

دانلود رمان کوری :“کوری” یک اثر خاص است؛ یک رمان معترضانه اجتماعی – سیاسی، که آشفتگی اجتماع و انسانهای سردرگم را در دایره افکار خویش و مناسبات اجتماعی تفصیر میکند.
کوری مورد نظر ساراماگو در این کتاب کوری معنوی است. قانونمندی و رفتار عاقلانه خود به نوعی آغاز بینایی است.می توان این نکته را در سخنان شخصیت های داستان مخصوصا در پایان در سخن زن دکتر که می گوید:” چرا ما کور شدیم، نمی دانم، شاید روزی بفهمیم، می خواهی عقیده ی مرا بدانی، بله، بگو، فکر می کنم ما کور شدیم، ما کور هستیم کور اما بینا، کورهایی که می توانند ببینند اما نمی بینند.” پایان تلخ

  قسمتی از متن رمان کوری :

بعضی آدم‌ها هستند که فقط آخرین آلبوم فلان خواننده یا گروه موزیک برای‌شان جالب نیست، برای‌شان مهم است که معلوم بشود بالاخره برای چه به این دنیا آمده‌اند؛ بعدش کجا می‌روند! به چیزی فراتر از ویترین مغازه‌ها نگاه می‌کنند، به افقی دورتر از دور هم بودن و خوش بودن، این آدم‌ها بیش‌تر از با هم بودن به با هم رفتن فکر می‌کنند!

بعضی آدم‌ها هستند که فقط شاد نیستند، برای‌شان مهم است که چرا شاد باشند؟! همین جوری غمگین نمی‌شوند٬ غم‌های‌شان دلایلی دارد که برای خیلی‌ها خنده‌دار است!

بعضی آدم‌ها در زندگی دنبال چیزی بیش‌تر از لباس خوب، ماشین خوب، خانه خوب، همسر خوب و … هستند؛ اصلا خوب برای آن‌ها یک معنای دیگر دارد؛ گاهی «خوب» برای‌شان همان است که دیگران به آن می‌گویند «بد»! این آدم ها به هر قیمتی نمی‌‌خندند! همیشه هم دنبال این نیستند تو را بخندانند؛ به هر دلیلی گریه نمی‌‌کنند٬ همیشه هم سعی نمی‌‌کنند که از گریه کردن تو جلوگیری کنند! این آدم‌ها یک جور دیگر گریه می‌کنند، یک جور دیگر می‌خندند!